چرا نخستین آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل در ادمونتون ایجاد می شود
تاریخ درج : ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
بازدید: ۴۰۰
گروه: اخبار و اطلاعیه ها

اخیرا خبری در رسانه هدهد مبنی بر راه اندازی نخستین آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل در ادمونتون منتشر شده بود که سوالاتی را در بر داشت. چرا گوگل تصمیم به راه اندازی این مرکز در کانادا را گرفت؟

دلیل اول این تصمیم این است که کشور کانادا سابقه ی خوبی در زمینه ی هوش مصنوعی و یادگیری عمیق دارد و تعداد زیادی از محققان هوش مصنوعی در سیلیکون ولی اهل کانادا هستند. نکته ی جالب دیگر این است که فقط یک دهم این تیم از این دانشگاه انتخاب شده اند. مدیر تیم، Demis Hassabis، آزمایشگاه جدیدی برای اعضای این تیم ارائه کرده است تا فعالیت خود را به صورت اختصاصی در آن انجام دهند. اعضای دکترای این دانشگاه نقش کلیدی و مهمی در تشکیل این تیم داشته اند. امیدواریم که این همکاری باعث رشد و پیشرفت بیشتر تکنولوژی شود.

دلیل دومی که این تیم در کانادا تشکیل شده این است که دولت کانادا نسبت به ایالات متحده اهمیت بیشتری به تحقیقات بر روی هوش مصنوعی میدهد. در واقع مسائل سیاسی باعث شده است تا گوگل این کشور را به عنوان قطب هوش مصنوعی خود انتخاب کند و برای گسترش آن دست به اقدامات مهمی بزند. همچنین دولت کانادا اشتیاق زیادی برای سرمایه گذاری بر روی هوش مصنوعی نشان داده است و تاکنون 125 میلیون دلار در سال 2017 بر روی توسعه ی صنعت فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کرده است. این در حالی است که ایالات متحده پس از ریاست جمهوری ترامپ سرمایه گذاری بر تحقیقات علمی و پزشکی را 11 در صد کاهش داده است.

یکی دیگر از دلایل این تصمیم، ممانعت ایالات متحده برای ورود محققان از کشور های مختلف است؛ در حالی که کانادا هر گونه مهاجری از کشور های ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن را میپذیرد و هیچگونه محدودیتی برای ورود محققان ایجاد نخواهد شد. گوگل هم اکنون در حال تحقیقات بر روی ادغام هوش مصنوعی و علم پزشکی است و تصمیم دارد تا تکنولوژی را در بخش پزشکی گسترش دهد به همین دلیل از 3 محقق از دانشکده ی پزشکی در تیم DeepMind استفاده کرده است که رهبری تیم را به عهده دارند.

سایر مقالات