نکات کلیدی برای موفقیت در گرفتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی (Job Offer) بخش یکم
تاریخ درج : ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
بازدید: ۸۶۰
گروه: مقالات

نکات کلیدی برای موفقیت در گرفتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی (Job Offer)

یکی از بهترین روشهای کسب اقامت دائم کانادا، گرفتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی، سپس گرفتن Work Permit و در نهایت پس از یک یا دو سال کار در کانادا، اقدام برای اقامت دائم است.

بیشتر برنامه های اقامت دائم کانادا (فدرال و استانی) به شکلی طراحی شده اند که پیشنهاد شغلی( Job offer ) و سابقه کار کانادایی میتواند نقش مهم و تعیین کننده ای در واجدالشرایط شدن متقاضی بازی کند. بنابراین داشتن یک پیشنهاد شغلی و سابقه کار کانادایی، چه از نظر اقتصادی و چه از منظر کسب اقامت دائم بسیار حائز اهمیت است.

ولی آیا گرفتن job offer آن هم برای متقاضی ساکن خارج از کانادا کار ساده ایست؟ بی شک کار آسانی نیست. جالبست بدانید در بسیاری موارد حتی متقاضیانی که با ویزای ویزیتوری در کانادا حضور دارند، باید ماه‌ها جستجو و تلاش کنند تا شاید بتوانند یک کارفرما را متقاعد کنند که به آنها job offer بدهد. و در خیلی موارد هم موفق نمی شوند و به ناچار کشور را ترک میکنند.

حال ببینیم کاریابی چه چالشهایی دارد و پس از آن به تفاوت چالش های کاریابی یک کانادایی (مقیم دائم یا شهروند کانادا) با یک خارجی که مجوز کار در کانادا را ندارد (اشخاص خارج از کانادا یا ویزیتورهای داخل کانادا) می‌پردازیم.

چالشهای عمومی کاریابی:

 

 • تهیه یک رزومه کامل، دقیق و منسجم.


اولین چیزی که کارفرما در ارتباط با درخواست شما دریافت و بررسی میکند، رزومه شماست. بنابراین نه تنها اطلاعات رزومه باید کامل و دقیق و متناسب با تجربه شما و همینطور شغل مورد نظر تهیه شده باشد، بلکه قالب، جمله بندی و نگارش رزومه باید بررسی کننده را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 • مهارت کافی زبان انگلیسی.


یکی از مهمترین چالشها برای غیر انگلیسی زبانها نداشتن توانایی کافی در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی است. اگر شما در حرفه خود بالاترین تخصص و توانایی را داشته باشید ولی نتوانید در مصاحبه کاری به طور موثر توانایی های خود را بازگو کنید و به پرسشهای مصاحبه گر پاسخ دهید، بدون شک شانسی برای موفقیت در کاریابی نخواهید داشت.
نکته مهم (و البته بدیهی) که در ارتباط با مهارت زبان حائز اهمیت است اینستکه هر شغل متناسب با پیچیدگی فعالیتها و همینطور میزان و چگونگی ارتباط با ارباب رجوع و یا کارفرما به مهارت زبانی متفاوتی نیاز دارد. به طور مثال، یک صندوق دار در یک فروشگاه خرده فروشی، به مراتب به مهارت های زبانی محدودتری نیاز دارد تا یک مدیر پروژه در یک شرکت بزرگ ساختمانی.

 

 • داشتن مدرک تحصیلی و یا گواهی نامه حرفه ای متناسب با شغل.


تقریبا برای همه مشاغل مهارتی، نیمه تخصصی و تخصصی در کانادا مدرک تحصیلی و یا گواهی نامه(Certificate) حرفه ای وجود دارد و کارفرماها در بیشتر موارد فقط متقاضیانی را جهت استخدام در نظر میگیرند که مدارک و یا گواهی نامه های مرتبط با شغل را داشته باشند. و نکته حائز اهمیت اینست که دارندگان مدارک یا گواهی نامه های صادر شده از موسسات آموزشی معتبر کانادایی در اولویت استخدام قرار دارند. ضمن اینکه در موارد بسیاری مدارک "غیر کانادایی" برای کارفرما و همینطور اداره مهاجرت کانادا اعتبار چندانی ندارد. مثلا دارندگان مدارک فنی و حرفه ای صادر شده از موسسات آموزشی ایران باید برای واجد شرایط شدن در برنامه مهاجرتی کارکنان مشاغل فنی و مهارتی، گواهی نامه مهارتی سازمان فنی و حرفه ای استان کانادایی را هم بگیرند که این مستلزم گرفتن نمره قبولی در آزمون کتبی رشته مورد نظر است.

 

 • سابقه کار مرتبط


شاید بتوان گفت سابقه کار مرتبط در کنار دیگر شرایط مورد نیاز، یکی از مهمترین عواملیست که شانس گرفتن job offer را بسیار افزایش میدهد. در بسیاری موارد بدون داشتن حداقل ۲ یا ۳ سال سابقه کار مرتبط شانسی برای گرفتن مصاحبه وجود ندارد. نکته حائز اهمیت اینست که داشتن حتی ۶ ماه سابقه کار کانادایی میتواند تاثیر به سزایی در گرفتن مصاحبه داشته باشد.

 

 • موفقیت در مصاحبه شغلی

 

چنانچه به این مرحله رسیده باشید و کارفرما شما را به مصاحبه دعوت کرده باشد، میتوان گفت تقریبا بیش از نیمی از راه را پیموده اید. گرفتن مصاحبه، نه تنها به عوامل ۱ تا ۴ وابسته است، بلکه به عواملی چون تعداد اقدام کنندگان برای شغل و معرف شما وابسته است.طبیعتا در شرایط رقابتی شدید، حتی گرفتن مصاحبه بسیار دشوار خواهد بود و همینطور معرف شما میتواند در بیشتر موارد نقش تعیین کننده ای داشته باشد.
مصاحبه در واقع به منظور بررسی درستی مطالب درج شده در رزومه به علاوه آشنایی با پارامترهای شخصیتی متقاضی صورت میگیرد. ضمن اینکه میزان مهارت زبانی متقاضی هم در مصاحبه محک زده میشود. بنابراین برای موفقیت در مصاحبه به نکات زیر دقت کنید:

 

 1. پرسشهای مربوط به سوابق کاری و مهارتهای ذکر شده در رزومه را با تسلط کامل و اطمینان پاسخ دهید.
 2. علاقه خود را به شغل نشان دهید.
 3. در مصاحبه های تلفنی با صدای بلند و رسا صحبت کنید.
 4. از قبل هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف خود در کار را مرور کنید و برای پاسخ به اینگونه پرسشها آماده باشید.
 5. یک سوال از کارفرما آماده داشته باشید. مثلا در مورد پروژه های آینده شرکت و ..

 

 • شدت رقابت برای شغل


همانگونه که قبلا بیان شد، میزان رقابت برای یک شغل عامل تعیین کننده ای برای موفقیت در گرفتن job offer است. هرچند که قانونی برای این موضوع وجود ندارد، ولی چند نکته کلی در این زمینه شایان توجه هستند:

 

 • میزان تخصصی بودن شغل. هر چه یک شغل تخصصی تر باشد، معمولا رقابت برای آن کمتر است.
 • محل شغل. معمولا در شهرهای کوچک تر و کم جمعیت تر رقابت کاریابی کمتر و شانس گرفتن کار بیشتر است.